Herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce, yaşınız ve fiziksel durumunuz göz önünde bulundurularak, olası sağlık risklerinizi doktorunuz ile birlikte gözden geçirmeniz önerilmektedir. Sağlık ve egzersiz seviyenizin belirlenmesi sonrasında kişinin SWBV (Sonix Total Body Vibration) egzersiz programı başlangıcı düşük tempo ile başlayıp artarak devam etmelidir. Çocuklar ve ileri yaştaki kişiler için profesyonel gözetim önerilmektedir.

WBV Nedir? (Whole Body Vibration)

WBV (Tüm vücut titreşimi) kullanıcının alet üzerinde iken ayakta, otururken veya herhangi bir fiziksel durum esnasında maruz kaldığı titreşimi sağlayan platformdur. Egzersizlerin bu platformun üzerinde uygulanmasının, düz zemine kıyasla, vücuda farklı etkileri bulunmaktadır. Titreşime karşı vücudun verdiği reaksiyon titreşimin frekansı, büyüklüğü, süresi ve türü yada sıklığı, tekrar sayısı ve titreşim uyaranına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Vücutta bulunan kaslar, WBV platformu üzerinde kullanıcı tarafından ayarlanmış Hz oranı kadar istemsiz olarak kasılma ve rahatlama hareketini aynı anda yaparlar. Belirli WBV frekansları kasların daha sık ve daha yüksek seviyede kasılmalarını sağlar. Mesela, kullanıcı tarafından ayarlanmış birim 30 saniyede 30Hz ise, kaslar 900 defa aynı anda kasılıp rahatlama hareketi yaparlar.

SWBV Nedir? (Sonic Whole Body Vibration/ Sonic Tüm Vücut Titreşimi )

Sonic titreşimi, geleneksel dönen motor sistemi yerine yeni manyetik daireler ile çalışan hoparlör sistemi ile oluşur. SWBV titreşim motorlarının tüm negatif etkilerini ortadan kaldırmak için çalışır. Dönen motorlu titreşim sistemleri aşırı gürültülü olması, doğal olmayan yönlerden uygulanan titreşimi ve sert yön değiştirme özelliği nedeniyle vücutta stres oluşturabilir. Buna karşılık SWBV doğal dikey düzlem hareketi, uyarlanabilen yoğunluğu ve gerçek dalga yön değişikliği özellikleri ile keyifli ve sağlıklı titreşim egzersizi deneyimi sunmaktadır. Herhangi bir mekanik titreşimin Sonic titreşim ile aynı seviyede çalışması mümkün değildir.

 

Normal yürüyüş, tempolu yürüyüş, ata binmek gibi birçok orta seviye spor aktivitesi 1-8 Hz düşük frekansta yapılmaktadır. SWBV ile bunu ultra düşük frekansa indirmek mümkündür. Sadece Sonic sistemi tarafından sağlanan dikey titreşim aslında günlük fiziksel aktivitelerimizin çoğunda deneyimlediğimiz hareketlik ile aynı veya çok daha düşük seviyededir.

 

Sonic Life Cihazının Hangi Durumlarda Kullanılması Uygun Değildir?

Aşağıda listelenmiş durumlardan herhangi birinin görülmesi durumunda yada kronik sağlık sorunu olan kişilerin, Sonix egzersiz programına başlamadan önce doktoru ile görüşmesi tavsiye edilmektedir.

Sonix titreşim egzersiz programı, dikey düzlem üzerinde saniyede 3-50 Hz aralığında çalışan, ayarlanabilir yoğunluk seviyesi (düzlemin yukarı ve aşağı titreşim hareketi) ile vücudunuza 10 dakika boyunca negatif ve pozitif 3Gs güç uygulanmasını sağlar. Bu 1 saatlik kardiyo egzersizine denk gelmektedir.

 • Hamilelik
 • Akut Trombosis
 • Ciddi Kalp Rahatsızlıkları
 • Kalp Pili
 • Yakın zamanda yapılmış bir operasyon sonrası oluşmuş yaralar
 • Yakın zamanda yapılmış kalça ve diz implantasyonu
 • Akut fıtık, diskopati, sipondiloliz
 • İleri derece diyabet
 • Epilepsi
 • Yeni oluşmuş enfeksiyon durumlarında
 • İleri derece migren
 • Tümörler
 • Yakın zamanda uygulanmış ;IUD, platin yada metal çivi
 • Elektrolit Dengesizliği

Titreşimin belirli tıbbi durumlar üzerindeki etkisi halen araştırılmaktadır. Çok hassas kişilerde ve çocuklarda kullanım öncesi mutlaka bir doktora danışılmalı ve Sonix kullanımı bir yetişkin denetiminde olmalıdır.

Çocuklarda Kullanım: Küçük çocuklarda 3-4 dakika süre ile ve %50 yada daha az titreşim genliği ile kullanılması önerilmektedir. Manuel kullanımda düşük frekans ayarı yada düşük yoğunluk programı bu tip kullanım için uygundur

Sonix kullanmadan önce ayakkabılarımı çıkarmalı mıyım?

Evet, Sonix kullanmadan önce ayakkabıların çıkarılması önerilmektedir. Ayakkabılar vücuttan geçecek olan iyi titreşimin bir kısmını çeker. Ayakkabılarınız olmadan duruş pozisyonunuz daha doğru olacaktır. Sonix ile en iyi sonucu almak için çıplak ayak yada çoraplı olmanız gerekmektedir.

Sonix’i kullanırken duruş pozisyonum nasıl olmadır?

Olabildiğince en ideal dik duruş pozisyonunuzda durmalısınız. Omuzlar geri, baş yukarı, ileri doğru bakarak, derin nefes alınmalıdır. Bu şekilde durduğunuzda vücudunuz doğal ağırlık dağılımı en iyi şekilde ayarlar ve en etkili sonuç alınır.

Sonix’in etkisini arttırmak içi neler yapabilirim?

Kullanım sırasında gergin ve esnek kaslar çeşitli izometrik hareketlerle kasılırlar. Yerçekimine maruz kalan hücrenin ağırlığını kullanarak, hızlı kasılan kasların uyarılması durumu Sonix’in doğal işleyişi prensibidir. Eğer 10 dakikalık Sonix antrenmanından daha hızlı sonuç almak isterseniz, kasları sıkıştırıp esneterek değişik kas gruplarının kasılmasına yardımcı olabilirsiniz.

 

Ayrıca, Nefes, Nefes, Nefes. Hareket sırasında 100 trilyon hücrenizin yüksek sayıda kalori yakarken tek ihtiyacı olan oksijendir. Sürekli derin nefes aldığınızdan emin olun.

Sonix’i kullanmaya nasıl başlamalıyım?

Başlangıçta günde 10 dakika veya daha kısa süreli programa sadık kalmanızı öneriyoruz. Sonix egzersiz programı ile meydana gelen sıvı hareketliliği vücudunuzu uyararak detoks etkisi yaratır ve istenmeyen toksik sıvının vücuttan atılmasını sağlar. Uzun yıllardır vücutta depolanan toksinler göz önünde bulundurularak, egzersiz programı kademeli olarak arttırılmalıdır. Vücut sisteme alıştıkça, 10 dakikalık başka bir seans ekleyebilir veya makineyi gün içerisinde toplam 3 defa 20 dakikayı geçmeyecek şekilde birkaç defa kullanabilirsiniz.

Elektro manyetik alan hassasiyetim var. Sonix kullanabilir miyim?

Bu mesele son 10 yıldır defalarca test edilip araştırıldı. Tutarsız elektro manyetik alan binlerce gelişigüzel frekanstan oluşur. (Mikrodalga ve kablosuz telefonlar gibi). Bunun yanı sıra ses dalgasının tek bir tonu yada sesin kendisi tutarlı frekanstır. Sonix tekil bir dalga formunda yayılmaktadır, ve bu tutarlı frekanstır. Diğer elektrikli ekipmanlar tutarsız gelişigüzel dalga yayması nedeniyle elektro manyetik alan hassasiyeti olan kişilerde zararlı olabilir. Belirtildiği üzere, Sonix bu kapsama girmemektedir.

Sonix için en yüksek çekim kuvveti (G-force) ve titreşim genliği (amplitude) nedir?

Maksimum çekim kuvveti (G-force) 3Gs ve maksimum amplitude 22mm dir. Unutmamalıdır ki, Sonix ses dalgası ile çalıştığından gerçek sinüs dalgası ile hareket geçer ve yavaşlayarak hafifçe yön değiştirir. Mekanik ve sonic olmayan makineler testere dişidir veya motor yönündeki değişiklikler nedeniyle çok sert, uyumsuz ve hücresel strese neden olan dairesel dalga oluştururlar.

Sonix’i diğer tüm vücut titreşim (WBV) cihazlarından daha iyi yapan nedir?

Dünya üzerinde 1 Hertz kademesi içinde 3-50  Hertzlik hassas frekans aralığında, gerçek ses dalgası ile çalışan tek titreşim platformu Sonix’tir. Alt tabaka veya motor gerçekte güçlü bir manyetik ses bobini veya hoparlörüdür. 10 yıl önce Turbosonic’in sonrasında ise birkaç sene önce Sonix in çıkarılmasını takiben birçok firma patentli sonic tasarımımızdan faydalanarak ses dalgası ile çalıştığı iddia edilen ürünler geliştirdiler. Fakat aslında ürettikleri ürünler ses frekans çiplerine cevap veren bir lineer motor ve birçok küçük lineer motordan öteye geçemedi. Sonix dışında lineer motor ile çalışan 2 farklı makine bulunmaktadır. Fakat Sonix gibi gerçek ses dalgası ile çalışmadıklarından kullanım esnasında müzik dinleyebilmek yada size ait başka bir aletle müzik çalabilme özelliği bulunmamaktadır.

 

Bu seviyede Sonix ile aynı ürün özelliklerine sahip, rekabet edecek bir makine bulunmaktadır. Piyasada bulunan diğer birçok makine belirli seviyede egzersiz makinesi olarak kalmış, hiçbirinde Sonix de bulunan terapi ve çok yönlü egzersiz özelliği bulunmamaktadır.

Sonix’i nerelerde bulabilirim?

Spor salonları, Wellness ve Spalar, Kiropati Klinikleri, gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Bazı spor merkezlerinde ve kliniklerde seans üzerinden veya aylık üyelik olarak deneyimlemek mümkündür.

10 dakikalık bir seasda kaç kalori harcarım?

10 dakikalık bir seansta ortalama 190 kalori yakılmaktadır.

Sonix bana esneklik kazandırır mı?

Sonix esnekliğiniz arttırmanıza yardımcı olur. Sonix’i kullanmadan önce dizlerinizi kırmadan ayak parmaklarınıza dokunmaya çalışın. Seans sonunda aynı şekilde parmaklarınıza dokunmaya çalıştığınızda çok daha kolaylıkla yapabildiğinizi fark edeceksiniz. Hareket kabiliyeti ve esnekliğin gözle görünür biçimde artması genellikle Sonix kullanıcılar tarafından ilk önce fark edilen faydalarındandır.

Sonix ile ilgili bir teknik bir arıza olduğunda ne yapacağım?

Eğer herhangi bir teknik arıza ile karşılaşırsanız Türkiye’nin her yerinden ……….. numaralı telefonu arayabilir yada info@sonixeurope.com adresine e-posta gönderebilirsiniz. 48 saat içerisinde teknik servisimizden dönüş yapılacaktır.